Vojtěch kubašta

Vojtěch Kubašta photo

V roce 1953 představuje Kubašta v nakladatelství Artia svou první prostorovou knihu, jejíž systém dotáhl časem k naprosté dokonalosti přidáním pohyblivých (mechanických) prvků. Jeho trojrozměrná kniha (pop-up) slaví ohromné úspěchy. Bylo vytvořeno 22 jazykových mutací, které vyšly v milionových nákladech (velký zájem měl např. arabský a asijský trh; kniha Jak Kolumbus objevil Ameriku se stala školní pomůckou v Japonsku). Jednotný formát knih je 20,5 x 26,5 cm. Konstrukční princip spočíval ve vyříznutí a prolomení papíru do protichůdného úhlu. Otevřením dvoulistu vystoupí zadní část do popředí a vznikne tak trojrozměrný prostor. Bonusem se stávaly pohyblivé výřezy přímo v rozevřených scénách. Mezi nejznámější patří klasické tituly Jeníček a Mařenka, Zlatovláska, Sněhurka, Šípková Růženka, Tři medvídci, Tři prasátka a další. Technicky nejpropracovanější byla edice TIP a TOP se dvěma chlapci objevovateli.

O velkém nadání tvůrce svědčí i anonymní práce pro společnost Walt Disney (5 knižních titulů – např. Mickey Mouse, Bambi, 101 dalmatinů ad.). Někdy se změnil rozměr knihy, jindy zase byla zjednodušena pohyblivost pro úplně malého čtenáře. Časem vytvořil typ prostorové knihy, který se dal rozevřít do 180°. Tím se z knížky stala hračka. Výroba knih byla technologicky velice náročná, i z toho důvodu byla většina prostorových knih určena pro devizový trh. Do rukou českých dětí se dostaly poměrně výjimečně. Více známé jsou u nás Kubaštovy betlémy (17 druhů), rozevírací i klasické pohlednice a kultovní dětská kniha Polámal se mraveneček.

1914

Narodil se jako syn vídeňského bankovního úředníka jihočeského původu, přičemž Vojtěchova maminka byla z Vysočiny. Do zlaté Prahy se rodina vrátila se vznikem Československa a usadili se v Jinonicích.

1933-1938

Kubašta navštěvoval gymnázium Na Santošce a vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. Jeho pedagogy byli např. Oldřich Blažíček, Zdeněk Wirth, V.V. Štech a  Antonín Engel.

1942-1949

Přednášel reklamní grafiku na Rotterově škole v Praze. Vytvářel reklamy pro společnosti jako Tesla, Koh-i-noor či Prazdroj. A vynalezl prostorová leporela. Ta jsou dnes přeložena do čtyřiceti jazyků.

1953-1965

Naplno se rozjela jeho nezkrotná vášeň v ilustraci dětských trojrozměrných knih, které se ve spolupráci s nakladatelstvím Atria distribuovaly do celého světa. 

1970-1989

Fusce euismod consequat ante. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Pellentesque sed dolor. Aliquam congue fermentum nisl. Mauris accumsan nulla vel diam. Sed in lacus ut enim adipiscing aliquet. Nulla venenatis. In pede mi, aliquet sit amet, euismod in, auctor ut, ligula.

1992

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Pellentesque sed dolor. Aliquam congue fermentum nisl. Mauris accumsan nulla vel diam. Sed in lacus ut enim adipiscing aliquet. Nulla venenatis. In pede mi, aliquet sit amet, euismod in, auctor ut, ligula. Aliquam dapibus tincidunt metus.

ČLÁNKY A SEMINÁŘE

Česká televize, Gejzír, říjen 2019

Troufáme si říct, že některá z děl hrdiny naší další reportáže známe snad všichni. Málokdo by ovšem dokázal odpovědět na otázku, jak se jmenuje jejich autor. Tak vám to prozradíme. Vojtěch Kubašta. A proslavil se hlavně trojrozměrnými a pohyblivými knihami, které se dnes nazývají pop-up. Byly přeloženy do 22 jazyků a vyvážely se do 27 zemí. Jejich celkový náklad dosáhl neuvěřitelných 40 milionů kusů. Vojtěch Kubašta přišel na svět ve Vídni v české rodině, ale celý svůj život strávil v Praze. Vystudoval architekturu na ČVUT a své prostorové vidění i výtvarné cítění využil právě ve své tvorbě. Číst více

Česká televize, Toulavá kamera, červen 2014

Vojtěch Kubašta byl známý český ilustrátor, který by letos oslavil své sté narozeniny. Najde se ale určitě hodně těch, kteří jeho jméno neznají. Ato proto, že jeho tvorba sloužila takřka výhradně jako exportní artikl. Dá se říct, že patřila k tomu, co naši zemi v minulém století proslavilo i daleko za jejími hranicemi. Pokud máte zájem, seznámit se s ní můžete na výstavě v Brně. Svou sbírkou se o ni zasloužil Jan Maroušek. A na co se tedy můžete těšit? Vojtěch Kubašta byl sice vystudovaný architekt, ale místo stavby domů se pustil do stavby knížek. Hlavně dětských. Číst více

Lidové noviny, červen 2014

Největší úspěch měly Kubaštovy dětské knížky, překládaly se do sedmatřiceti jazyků a prodalo se pětatřicet milionů výtisků. On byl výborný v tom, že všechno dělal sám, nejen obrázky, ale i technickou stránku prostorové knihy, což tenkrát zvládl jen málokterý výtvarník. Neustále vymýšlel další zlepšováky. Autíčka, která doslova vyjedou z knihy, nebo papírový strom, který jedním tahem rozevřete a vyletí pták Ohnivák. Kubašta měl doma obrovský archiv výstřižků, zajímal se o reálie v jednotlivých zemích. Sbíral všechny obrázky indiánů, námořníků nebo arabských šejků,“ říká Maroušek. Číst více

Play Video
Play Video
Play Video